hover animation preload

Receptář se nekrade
Jiljí Záruba -

(Pondělí 19. března 2012, 19.51 hod.) Časopis Receptář je mimo jiné jedinečný i v tom, že si jeho čtenáři výtisky schovávají ve větší míře, než to dělají čtenáři jiných časopisů. A pokud můžeme odhadovat z dopisů, jsou předplatitelé, kteří si nechávají svazovat celé ročníky, aby se jim jednotlivé Receptáře nepoztrácely. Neděláme si čárky, ale zejména v prosinci a v lednu volá nebo píše do redakce docela dost lidí, jestli bychom neměli ten či onen Receptář z uplynulého roku, že si je právě řadí pro vazárnu a zrovna ten či onen jim chybí. Statisticky nejčastějším důvodem, proč chybí, je, že ho někomu půjčili. A pak už je víc možností: a) ten někdo ho ztratil, b) neztratil, ale nemůže ho najít, c) ten někdo se odstěhoval neznámo kam, d) byly povodně a tomu někomu uplaval, e) půjčili ho, ale už nevědí komu.
Je zajímavé, že v této souvislosti jsme už několikrát zaznamenali výraz: „Půjčila jsem Receptář mladým.“ Dedukujeme z toho, že rodiny mladých bydlí jinde než rodiny starých, které Receptář odebírají, a zároveň, že rodiny mladých nejsou pečlivé, jak už to tak bývá, a s Receptářem zacházejí nesvědomitě, ba lehkomyslně, prostě ho někde nechávají napospas větru, dešti; nebo ho rovnou strčí do kotle na podpal. Po přečtení, to dá rozum.
Potěšitelné na tomto zjištění je, že Receptář čte mnohem víc lidí, než by se zdálo podle prodaných výtisků. A to nepočítáme ty, kteří Receptáře kradou. Jak jinak si vysvětlit, když se občas ozvou předplatitelé, že jim Receptář nedošel, ačkoliv jsme ho prokazatelně odesílali? Ty, kteří Receptáře kradou, vyzýváme, nedělejte to. Receptář se nekrade.
Ale zpátky k tématu. Čtenáři si Receptáře schovávají a někteří i svazují a občas jim některý výtisk chybí. A jak už bylo naznačeno, příčiny bývají různé. Jednou v létě třeba volala paní, že její muž na Receptáři sušil houby a on se tak podivně pokroutil - zřejmě myslela Receptář, nikoliv manžela - a co prý by se s tím dalo dělat? Nebo volal pán, že prý mu to nebudeme věřit, ale že se tak na nový Receptář těšil, že samou nedočkavostí nešetrně zaseknul poštovní schránku, kde byl časopis zastrčený, a když ho pak vyndával z druhé strany, celý ho potrhal, protože si tam namontoval záklopku, aby mu nikdo z ulice tisk ze schránky neukradl.
A protože víme, jak je pro ty, kteří chtějí mít Receptáře pohromadě, nepříjemné, když jim některý schází, máme v redakci vždycky pár výtisků uplynulého roku a předplatitelům požadované pořadové číslo zašleme. A zdarma.
Nemyslete si, tohle nedělá každá redakce.

0 komentářů:

Okomentovat