hover animation preload

V Receptáři chystají divoké karty pro dogsongball
Jan Tomášek -

Jen málo informovaných příznivců psích sportů ví, že z Česka se do světa šíří nová disciplína zatím označovaná jako dogsongball. Po dogdancingu, dogfrisbee a flyballu se na scéně objevuje další novodobá hra pro psy i jejich pány. Tentokrát se zaměřuje na zvukové vyžití zvířat. Využívá schopnosti psů vyštěkávat okolní podněty a současně poskytuje zvířatům prostor pro reakci na vysoké tóny. To všechno se odehrává v týmové souhře dvou a více psů.
Podobně jako se flyballové soutěže neobejdou bez excelentního časoměrného zařízení, také hodnocení dogsongballu závisí na kvalitní elektronice, která dokáže porovnatelně zaznamenat frekvenci štěkotu, zákusu do pískavé hračky a také ambitus, tedy tónový rozsah reakce psa. Ten bývá při celkovém hodnocení herní aktivity ceněn nejvýše, často rozhoduje o vítězi.
Sport je zajímavý rovněž tím, že klade důraz na dobrou ovladatelnost majitele psů. Ten totiž nesmí hlasovými projevy nijak své smečce pomáhat; hrozí diskvalifikace. "To je velký rozdíl ve rovnání s dynamickým flyballem," potvrzuje členka týmu Hop Hop a dodává: "Jsme zvyklí povzbuzovat psy i kolegy, jak to nejvíc jde. U téhle nové báječné disciplíny je nejlepší si pusu přelepit izolepou. A uši chránit zvukotěsnými sluchátky."
Jak dogsongball v Česku vznikl? Díky špičkovému elektronickému rozhodovacímu zařízení EJS české konstrukce, které už léta používají tuzemští a čím dál tím častěji i zahraniční pořadatelé flyballových utkání. Tento počítačově řízený systém semaforů, fotobuněk a ovládacích prvků lze snadno vybavit zvukovými čidly a příslušným programem, který vyhodnotí aktivitu psího týmu.
Na podzim se chystá první české mistrovství dogsongballu, kterému budou předcházet letní kvalifikační klání. Časopis Receptář získal právo udělit deset účastnických, tzv. divokých karet přímo na šampionát, a to na základě demosnímku, který redakce obdrží. Zájem je ovšem velký, čím dříve pošlete video, tím větší máte šanci. Nemusí to být nic velkolepého. Pro ilustraci přinášíme ukázku.

0 komentářů:

Okomentovat