hover animation preload

Papírové brikety z bankovek?
Jan Tomášek -

Nejsem sám, koho ohromuje neutuchající zájem o článek Vyrábíme papírové brikety. Obsahuje příspěvky, tipy a zkušenosti čtenářů Receptáře z několika let, nejstarší vyšel v časopise v roce 2002. V diskuzi pod článkem se objevují aktuální názory a doporučení, někdy i pochybnosti, jestli pálením papíru člověk něco nekazí, hlavně ovzduší.
Tím víc mě proto zaujala zpráva o vědeckém bádání nad palivy, kterou jsem objevil na internetu. Pochází z roku 2005, jmenuje se Spalovací zkoušky paliv na bázi odpadního papíru a popisuje, co se odehrálo v laboratořích vysoké školy.
Autoři zprávy měřili oxidy uhlíku, dusíku, síry, tuhé i plynné znečišťující látky odcházející z topeniště malého kotle o výkonu 24 kW, tedy takového, který se používá v rodinných domech. Pálili brikety a pelety, které si sami vyrobili, což rok předtím dokumentovali v jiné své práci. Odpadní papír drtili, strouhali, vlhčili, lisovali. Do některých briket z pětiny přimíchali hnědé uhlí, do jiných dřevní hmotu. (Jako někteří kutilové ve zmíněném článku.) Pak paliva nechali shořet a porovnávali, co se objevilo v komíně. Měření ukázalo, že sledované emise ani ze zcela papírových briket nejsou vyšší než z těch čistě dřevěných.
Poslal jsem mailem otázku jednomu z badatelů, zda se problematice věnuje dál a zda by měl pro čtenáře Receptáře nějaké nové poznatky. Poděkoval mi za dotaz a vysvětlil, že se bohužel dané problematice již delší dobu nevěnují, neboť "vzhledem k charakteru financování vysokých škol byli nuceni obrátit svoji pozornost k jiným tématům a činnostem." Tak jsem téma odložil. Zatím.
Nevíte, kde prodávají papírové brikety z vyřazených bankovek? Prý se dají koupit...

0 komentářů:

Okomentovat