hover animation preload

Kalorka má milovaná
Jan Tomášek -

Kdysi, přiznávám, že to jsou už více než čtyři desítky let, jsem ji míval velmi rád. Byla taková chlapská, žádná krupicová máselná polívčička, ale pěkňoučce hrudkovitá, snad od ovesných vloček, vydatná, dospěle hnědá, asi od pražené čekanky či žitných obilek, nevím přesně. Měl jsem ji nejraději z varné misky ze žlutavého skla. Tak přesně si ji pamatuji. Ne že bych se musel navíc ještě ládovat chlebem, ale chuťové tóny té kaše Kalorky mě dovedly k pokusu zakusovat k ní krajíc. A bylo to dobré!
Až dnes jsem nabyl takového rozhledu, abych pochopil důležitou souvislost: Tedy to, že její obsah se pravděpodobně nějak podobal meltě. Kalorku svého času totiž vyráběli v Pardubicích stejně jako Meltu! A v ní si sem tam někdo, a nejen bezzubý, a nejen za války, ale (potají) i dnes, s potěšením namáčí chléb, aby ho vylepšený o hořkost pražin, ale ještě nerozbředlý zbaštil. Taky si to jednou vyzkouším.
Jenže pak jednou ta stará dobrá Kalorka i se svým pytlíkem zmizela z trhu a nahradila ji jiná, stejnojmenná, ovšem zdaleka už ne tak dobrá. Ani mým očím už nechutnala. Byla světlejší, ošklivá, ba odpuzující.
Naštěstí v paměti zůstává především Kalorka I. Kde je jí asi konec? A co obsahovala?
Možná něco z Fernetu...

21 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Svět s chutí kalorky byl krásnej,vzpomínám na prázdniny,dlabal jsem ji s tátou z bakelitový misky na břehu lipenskýho jezera,s výhledem na výtoňskej kostel, a nestydím se přiznat,že při vzpomínce na ten čas mám slzy na krajíčku....

Anonymní řekl(a)...

Včera,21.2.2012, jsem se díval na pořad o Jiřím Wimmerovi,jednom z mých oblíbených komiků.Mluvil tam i jeho kamarád Vladimír Puchold a zmínil název "Kalorka" v souvislosti s potravinářským produktem v podobě kostek, při jejichž rozkousání v ústech zmizely všechny sliny a ústní dutina byla absolutně vysušena.Tento pocit jsem jako dítě školou povinné miloval a peníze získané od rodičů na svačinu jsem vždy proměnil v samoobsluze na nám.svoboby v Brně (dnes už jako většina zavedených obchodů neexistuje) za Kalorku,kterou jsem jedl jen tak na sucho.Dodnes na tu chuť nostalgicky vzpomínám a kdyby se dnes dalo něco v této kvalitě koupit,tak bych neváhal.Ale dnes už není ani ten obchod, ani ta "Kalorka". Škoda,přišli jsme o ni stejně, jako o mnoho dalších vynikajících pochutin mého mládí,které nám neničily zdraví,byly chutné,laciné a měli jsme je rádi.Dnešní hamižní producenti potravin do svých výrobků cpou bůhví co a když se člověk dozví pravdu,tak se mu chce zvracet.Jsem rád, že jsem se dožil 60-ti let věku a zároveň je mi líto mé vnučky, co už dnes a v budoucnu bude muset konzumovat,aby se při životě uchovala.Zatím jsme tu,abychom ji před tím humusem,co nám v hypermarketech ti zloději nabízejí ochránili,ale i tak se často nevyhneme tomu,že koupíme něco o čem se později dozvíme,jak to lidskému zdraví škodí.Ale to už odbíhám od "Kalorky",která byla vynikající a je škoda,že zmizela se spoustou dalších výborných českých výrobků.Mohl bych o nich dlouze hovořit,ale jsou pryč a nahradily je produkty z jiných zemí.Kdo za to může zde nebudu rozebírat,ale my obyčejní za to jistě nemůžeme,můžeme jen vzpomínat.Vladimír.

Anonymní řekl(a)...

Moji milí vrstevníci, já na Kalorku vzpomínám dodnes a barvitě její chuť popisuji svým již dospělým dětem. Milovala jsem ji zalitou horkým mlékem a postrouhanou hořkou čokoládou nebo s kopečky domácí rybízové marmelády od babičky. Mám pocit, že v ní bylo kromě ovesných vloček i sušené mléko a cukr. Kalorka byla nedílnou součástí mého dětství asi od pěti do deseti let a potom zmizela. Jídávala jsem ji několikrát denně a patrně ji už nikdy neochutnám. Je milé, že v tom nejsem sama, to mne nikdy nenapadlo. Ještě jednou zdravím všechny milovníky kaše Kalorka!

Anonymní řekl(a)...

Zdravím všechny, překvapilo mě, kolik je pamětníků Kalorky. Byla i sypká v sáčku, dělávali jsme z ní doma kuličky (máslo, kakao), jako děti jsme je milovali. I mým dětem jsem je dělávala, našla jsem kdysi složení Kalorky, tak jsem ji míchala ve stejném poměru (vločky, cukr, sušené mléko). Dnes již dospělá dcera i nyní chce kuličky z Kalorky.

Anonymní řekl(a)...

Kalorku jsem milovala! Nemohla jsem si ale dlouho vzpomenout, jak se ta dobrůtka jmenovala, pátrala jsem na netu, až dnes mě něco osvítilo, napadla mě Kalorka a našla jsem tuto stránku. Jsem moc ráda, že na ni vzpomíná tolik lidí. Taky mě je líto, že ji už asi nikdy neochutnám.

Anonymní řekl(a)...

zdravim vas jsem nar:58 kalorku jsem miloval a zkusim si ji udelat dle vaseho receptu diky

Anonymní řekl(a)...

I já vzpomínám na kostky kalorky a zvlášť na obal,když dnes někde vidím oranžovo-zelenou kombinaci barev,vždy si vzpomenu na kalorku,a říkam jí "kalorkabarva" i jedna stáj F1 má kalorkabarvu.

Anonymní řekl(a)...

Se všemy příspěvky souhlasím, Kalorku jsem míval k snídani jako kaši s marmeládou i bez ní ještě v jinošském věku a jenom vzpomínám. Ono toho dobrého bylo daleko víc, nebo jsme nebyli tak nároční. Vnučkám chci přiblížit o čem jsem jim vyprávěl a tak zkouším různé postupy, i když vím,že chuť KALORKy zůstane jen ve vzpomínkách.

Anonymní řekl(a)...

Připojuji se k milovníkům Kalorky. Také si pamatuji na ty lisované kostky nepopsatelné chuti, kterou bych si ráda zopakovala, ale už žádný výrobce není. Je to takový normální běh života, že dost často ztrácíme i to, co bylo dobré.

Anonymní řekl(a)...

Už jsem myslela, že si na Kalorku nikdo kromě mě nepamatuje. Ty kostky jsem milovala. Až dnes jsem dostala sušenky jako "zdravý dárek". Jejich chuť mi okamžitě připomenula dětství a Kalorku. Zkusila jsem zaGooglovat a ejhle...Přátelé, není to úlpně ono, ale mohu doporučit - Věnečky s chia semínky-s omega 3, výrobce Planá nad Lužnicí, www.rejfood.cz.
http://www.dainty.cz/celozrnne-susenky/140-grahamove-venecky-s-chia-seminky-celozrnne-125-g.html

Anonymní řekl(a)...

Radana 53 let. Kalorku jsem milovala a pamatuji se, že mi mamka nechtěla dát víc než jednu kosku najednou. Jaká křivda!!! Odkusovala jsem po hranách kostky a libovala, jak je to dobré. Ale obal si vůbec nevybavím. Škoda, musela to být nádherná D:)) kombinace. Jen jsem přemýšlela, na co vlastně byla - kromě msání. Ach ty vzpomínky. Mé dětství to jsou: Kalorka, hadi, šumáky v puse a pouťová vata. Nic z toho už není nebo to není ono. Zatracené D:((.

Anonymní řekl(a)...

Jsem take rocnik 58 a prave dnes jsem vypravel svemu o 20 let mladsimu kolegovi, co to byla Kalorka a jak jsem ji miloval. Zkusil jsem Google a hele, vypada to, ze milovniku Kalorky je daleko vic nez jsem si myslel. Laska k ovesnym vlockam a vlockove kasi mi vydrzela dodnes, tak do ni zkusim priste pridat Meltu.

Anonymní řekl(a)...

Jsem 60tník a ve škole jsme Kalorku hltali, neboť některý spolužák donesl zprávu, že ji povinně jedí vrcholoví sportovci, aby měli svaly :-). V balíčku, který stál 2,- Kčs byly 4 kostky. Svaly mi sice nenarostly, zato za bříško se stydět nemusím.

Anonymní řekl(a)...

Je mi víc než 60 a mám v paměti mezery, ale na Kalorku nezapomenu. Mám ji zafixovanou takhle: světlonce hnědá, sladká kaše, určená pro těžce pracující a sportovce. Cca 2cm vysoký, 5x5cm čtverec s hóódně kulatými rohy. Jednoduše"kostka". Relativně křehká a neuvěřitelně suchá slisovaná směs ovesných vloček a ještě něčeho. Těch "kostek" bylo 5 nebo 6 v balíčku a myslím, že ze začátku nebyl ten obal barevný, byl jen o trochu tmavší než obsah, jen potištěný krátkým textem a cenou (2,10?). Kalorka se dala jíst suchá, dále rozmíchaná vodou, mlékem, obojí teplé nebo studené, husté i řídké s mnoha ingrediencemi. Např. jahody, ořechy, marmelády, kakao atd. A dost, už mi tečou sliny! Zatracenej Pavlov :-)) Jen tápu, nevyráběla to Vitana?
Všem pamětníkům Kalorky přeji hezké dny

Anonymní řekl(a)...

Taky vzpomínám, dodnes pamatuji chuť,

Anonymní řekl(a)...

Mám už 60 let a dodnes vzpomínám na Kalorku. Žádný z mých známých ji nezná. Byla to pochoutka mého dětství. Vzpomínám, že obal byl obyčejný, bez potisku, uvnitř dvě slisované kostky za 2,50 Kč. Maminka jí zalévala horkým mlékem a doplňovala domácí marmeládou. Olizovala jsem se až za ušima. Škoda, že se nevyrábí. Nahrazuji ji mletými ovesnými vločkami, ale už to není ono. Ještě jedna vzpomínka na dětství - "mejdlíčka", cucavé Fialky, a 5 dkg bramborového salatu do papíru a k tomu rohlík. To byla také pro nás pochoutka, když jsme meli ve škole volnou hodinu mezi vyučováním. Kde jsou ty časy......

Anonymní řekl(a)...

Zamáčknul jsem slzu, ročník 1946.
Kalorka, Malcao, sirup Kofex, cukrkandl na provázku, sekaný špalek, bonbony Poděbradky vedené v drogerii, čokoláda Kokosenka s křupavým rohlíkem z učňovské pekárny, dánské slané krájené máslo, rozlévané mléko, dvoudílný šumák, jedna kostka bílá, druhá hnědá, pozdeji slisováno dohromady do hnědobílé mourovaté kostky, rozleptaný jazyk. Jojo, dávno již tomu.

Anonymní řekl(a)...

Netuší někdo, jak vypadal obal nebo logo? Vzpomínám si na kávovinovou ovesnou chuť po 50-ti letech poměrně jasně, ale jak to vypadalo?

Anonymní řekl(a)...

i já jsem si dneska vzpomněla na Kalorku, ročník 1951. V misce po synovi zbylo trochu musli, ač jsem odpůrce, chtěla jsem to dojíst. Takové 300g balení stojí dneska 70 kč. Dala do pusy a jasně mi blikla vzpomínka _ Kalorka, kostky k zalití, cena kolem 2 kč. Dneska jsou vločky zdravá strava, dříve jsme to měli k zasycení. Jen nevím, jestli ten 35ti násobek ceny je odpovídající. Móda ve stravování je něco, pořád se objevují staré a dávno známé věci a současná generace co baští reklamy je z toho paf.....

Danklar1 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Danklar1 řekl(a)...

Milovníkům Kalorky doporučuji toto video - cca kolem 1:00 hodiny výborná dlouhá reklama na Kalorku.
https://www.youtube.com/watch?v=gATULUnLLhI&t=3085s&list=WL&index=19

Okomentovat